TIPY, JAK UŠETŘIT NA SPOTŘEBĚ VODY, TEPLA A ELEKTRICKÉ ENERGIE

Voda

  • Ke sprchování je zapotřebí v průměru jen třetina množství vody, která se spotřebuje při koupeli ve vaně.
  • Při sprchování, mytí rukou a čištění zubů můžeme uspořit velké množství vody tím, že vodu nenecháváme téci po celou dobu, ale pouštíme ji jen, když ji opravdu potřebujeme.
  • Kapající kohoutky a zejména protékající nádržky WC je třeba opravit co nejdříve. Tyto drobné opravy mohou přinést velké úspory.
  • Při oplachování nádobí šetřete s teplou vodou, zejména neumývejte nádobí pod tekoucí vodou. Používejte myčku. Moderní myčky nespotřebovávají příliš mnoho vody a jsou velmi energeticky účinné!
  • Při praní prádla v automatické pračce dávejte vždy raději plné dávky, než 2x poloviční s úsporným programem.
  • Ruce si po použití WC, před jídlem a při viditelném znečištění umývejte teplou vodou, ale pro rychlé opláchnutí nepříliš znečištěných rukou postačí studená voda.

Elektřina

  • Nepleťte si pohotovostní režim s úplným vypnutím. Spotřebiče „spící“ v pohotovostním režimu dále spotřebovávají elektrickou energii, ačkoli to není na první pohled téměř patrné. Mezi nenápadné žrouty elektřiny se řadí zejména počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem pouze přepnou do tzv. pohotovostního režimu (Stand-by). Pro opětovné zapnutí jsou vám okamžitě k dispozici, ale takové pohodlí něco stojí. Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás může ročně přijít i na několik tisíc korun. Řešením je vypínat tato zařízení síťovým vypínačem, který zajistí odpojení spotřebiče ze sítě, případně je vypojit ze zásuvky úplně (pokud to není v rozporu s doporučením výrobce).
  • Energii spotřebovávají také nabíječky na mobilní telefony, pokud je po dobití mobilu necháte zapojené v zásuvce. Podobně se chovají také napájecí kabely notebooků, které po vypnutí přístroje neodpojíte ze zásuvky. Náklady na chlazení a mrazení potravin mohou tvořit 10 – 20 % spotřeby energie celé domácnosti. Pokud již vaše stará chladnička dosluhuje, vyplatí se pořízení nového úsporného spotřebiče ideálně energetické třídy A+++, která vám pomůže za elektřinu ročně ušetřit mnohdy více než 1000 Kč.
  • Spotřebu chladničky ovlivňuje celá řada dalších faktorů, které jsou docela snadno regulovatelné. Svým chováním můžete výrazně snížit spotřebu i u staršího spotřebiče. Chladničku pravidelně odmrazujte, protože námraza silnější než 5 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30 %. Zásadně do chladničky nevkládejte teplé potraviny, všechny nechejte nejprve vychladnout a před uložením je přikryjte nebo zabalte, abyste zamezili nežádoucímu odpařování, které způsobuje námrazu. Chladničku otevírejte co nejméně a zkontrolujte funkčnost těsnění dvířek.
  • Pokud nevyužíváte celou kapacitu pračky a myčky, zvyšujete jejich provozní energetickou náročnost. Tyto spotřebiče sice většinou disponují programy, které umožňují poloviční náplň, avšak energetická náročnost je téměř stejná jako při celé náplni.

Teplo

  • Správná teplota vzduchu se podle účelu využití místnosti pohybuje v rozmezí 18°C (ložnice) až 22°C (obytné místnosti). Snížení teploty v místnosti o 1 stupeň znamená snížení spotřeby energie přibližně o 6 %! Rozpětí mezi 18 a 22 °C už způsobuje rozdíl téměř 25 % ve spotřebě energie na vytápění místnosti.
  • Příliš vysoká teplota vzduchu v místnosti může být způsobena nevhodným nastavením termostatického ventilu (TRV) ze strany uživatele. Optimální nastavení termostatického ventilu se nachází mezi pozicemi 2 a 3. Pokud jste měli při odchodu z bytu TRV nastavený na nižší stupeň a místnost je při Vašem návratu příliš studená, není nutné nastavovat TRV na stupeň 4 nebo 5, protože ventil je při nízké teplotě vzduchu v místnosti již stejně plně otevřen a místnost se při nastavení vyššího stupně rychleji nenatopí. Nastavením na pozici 4 nebo 5 budete místnost přetápět, protože kuželka TRV se začne přivírat (tedy regulovat teplotu v místnosti až při teplotách od 24°C výše, tj. až když místnost bude přetopená).
  • Při neužívání jednotlivých pokojů a během noci by měl být nastaven termostatický ventil zpět do polohy 1 nebo 2.
  • Při několikahodinové nepřítomnosti nevypínejte topení. Prochladlý byt pak spotřebuje více energie na zahřátí, navíc při používání radiového měření, kde se sleduje teplota vnitřní i venkovní a spotřebované teplo se počítá podle denostupňové metody, se úplným vypnutím topení vůbec neušetří, ba naopak. Lépe je tedy neustále temperovat a nedopustit prochladnutí bytu.
  • Radiátory by neměly být ničím zastavěny. Závěsy a nábytek těsně před otopným tělesem zabraňují volnému šíření tepla do místnosti. Takže topíte ještě víc a „protopíte“ úplně zbytečně drahou energii. V tomto případě totiž termostatické ventily regulují radiátory na příliš vysokou teplotu a tím zbytečně zvyšují tepelnou ztrátu místnosti prostupem tepla přes vnější stěny.
  • Není vhodné vytápět několik místností v bytě z jedné místnosti tím, že vnitřní dveře jsou trvale otevřené. To může způsobit, že ve vzdálené místnosti, která je chladnější, příliš vzroste relativní vlhkost vzduchu. Větší smysl dává vytápět jednotlivé místnosti podle potřeby, a pokud jsou vytápěny na odlišné teploty, zavírat dveře, které je oddělují.

DOPORUČENÉ TEPLOTY V JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTECH:

obývací pokoj 20 – 22 °C
dětský pokoj 20 – 21 °C
ložnice 18 – 20 °C
koupelna 22 – 24 °C
chodba 17 – 19 °C

Cílené větrání se obecně uskutečňuje při špatné kvalitě vzduchu v místnosti (zápach, cigaretový kouř a vysoká vlhkost vzduchu). V průběhu topné sezóny byste rozhodně neměli vyměňovat vzduch v místnosti dlouho trvajícím vyklopením nebo pootevřením okna. Při tomto způsobu větrání proudí neustále studený venkovní vzduch dovnitř. Teplotní čidlo termostatického ventilu zaregistruje pokles teploty a ventil se naplno otevře, což způsobuje, že radiátor topí naplno. V zimě je třeba otevřít celé okno dokořán a větrat intenzivně krátkou dobu. Během několika minut se v místnosti vymění vzduch a přitom stěny nestačí vychladnout, což je správné, protože jejich ohřátí vyžaduje mnohonásobně více energie než je třeba na ohřátí vzduchu. Rychlé výměny vzduchu se nejlépe docílí otevřením oken ve dvou protilehlých místnostech. Termostatické ventily při větrání uzavřete. Vyvětrání koupelny by nemělo být prováděno příčným provětráním, protože do zbytku bytu se dostane příliš mnoho vlhkosti. Platí obecné pravidlo, že vlhkost v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 30 a 60 %. Sušší vzduch způsobuje dráždění dýchacích cest. Příliš vlhký vzduch je vnímán jako nepříjemný a může také vést k nadměrné kondenzaci vodní páry na vnějších stěnách, což vytváří podmínky pro růst plísní. Je užitečné teplotu a vlhkost ve svém bytě sledovat. Díky automatickému radiovému odečítání všech měřidel můžete sledovat teplotu v místnostech ve svém bytě on-line, pohodlně přes internet. Aplikace ukazuje neustále aktuální stav teplot a energií, proto je na grafu vidět i krátké vyvětrání v podobě poklesu teploty v místnosti a její následné zvýšení po zavření oken. Radiové odečty probíhají nepřetržitě, takže si zpětně můžete zkontrolovat například to, jaký vliv mělo snížení teploty o 1°C na spotřebu energie na vytápění apod.

Přesunout se na začátek